Krąży po G+ mem #7RPGs (w które ostatnio zagraliście). Moja lista jest po prawej, więc zamiast tego dam 7 gier, w które chciałabym zagrać. Kolejność alfabetyczna. [EDIT 03.09.2023: W tym roku udało mi się zrealizować ostatnią z tych siedmiu gier, czyli Steal Away Jordan]

Bacchanal, Paul Czege. Plotka głosi, że ta gra została napisana dlatego, że autor chciał nauczyć się tworzyć erotyczno-seksualne opisy. Orgia w starożytnym Rzymie. Ciekawym zabezpieczeniem jest to, że postacie graczy nie wchodzą ze sobą w bezpośrednią interakcję (choć można nawiązywać do miejsc i postaci wprowadzonych przez innych graczy).

Clay that Woke, Paul Czege. Minotaury w starożytnym mieście o nazwie Degrengolada, otoczonym przez dżunglę. Minotaury, które przestrzegają Reguły Milczenia: nie okazuj pragnień, nie wymawiaj imion kobiet – a jeśli im się nie uda, wpadają w szał i niszczą wszystko na swej drodze. Świat dziwaczny i niezwykły, w którym na porządku dziennym są dziwaczne wierzenia i myślenie quid pro quo. Mocny setting, emocjonalne konflikty.

Dog Eat Dog, Liam Liwanag Burke. Gra o kolonializmie i asymilacji Wysp Australii i Oceanii. W tej niewielkiej książeczce autor zawarł krótką historię kolonializmu na Pacyfiku oraz sposoby modyfikacji gry na inne settingi. „To nie jest gra o tym, jak kolonializm kradnie zasoby. To gra o tym, jak kolonializm kradnie tożsamość”.

Kagematsu, Danielle Lewon. Samotny samuraj wjeżdża do wioski, która jest zagrożona. Kilka kobiet próbuje pozyskać jego względy lub uwieść go, żeby zatrzymał się i ocalił ludzi przed zagładą. Ciekawym elementem jest założenie, że Samuraja zawsze gra jedyna kobieta, a wioskowe kobiety są grane przez mężczyzn/ chłopców. Gra o miłości.

Poison’d, D. Vincent Baker. Piraci są okrutni i źli. Na starcie gracz/ka wybiera grzechy, które jej postać popełniła (np. morderstwo, sodomia, bluźnierstwo). Później wybiera, co postać wycierpiała z rąk swojego byłego kapitana (np. wcielenie siłą do załogi, tortury, napiętnowanie). Gra jest okrutna i bezpardonowa, wymaga bardzo zaufanego towarzystwa. (Tutaj konieczne jest „I will not abandon you”).

Saga of the Icelanders, Gregor Vuga. Hack na Apocalypse World, Islandzka Saga. Interesujące są tu dla mnie postacie i sposób podejścia do płci. Archetypy są wyraźnie podzielone na te, które mogą być płci (gender) żeńskiej i męskiej – i jest to (z nielicznymi wyjątkami) rozłączne. Dodatkowo każda płeć ma inny zestaw ruchów wynikających z jej roli płciowej, przy czym – co warto podkreślić – oba zestawy równie mocno wpływają na tworzenie opowieści. Warto przeczytać też esej Elin Dalstål o miłości, małżeństwie i seksualności w średniowiecznej Islandii.

Steal Away Jordan, Julia Bond Elingboe. Gra o niewolnictwie. Ciekawe elementy mechaniczne: ponieważ jesteś niewolnikiem, nie możesz wybrać imienia swojej postaci – to MG nadaje jej imię; gracz dostaje 1 kostkę za każde 10$ wartości swojej postaci (zwykle 10-12 kostek, wyliczone na podstawie tego, czy postać jest karna, zdrowa, silna, co potrafi itd).


Jest tu chyba jakiś wzór w tych pożądanych grach. To oczywiście nie wszystko, co bym chciała, jest kilka innych gier jeszcze – ale to dobry początek.