2013-02-16 13:25:43

Porada dla mężczyzn i chłopców, którzy chcą odgrywać kobiece bohaterki lub żeńskie postacie.

Krótko: Stwórz wojowniczkę, która przy okazji jest kobietą. Niech postać, którą stworzysz, będzie można opisać szerzej niż “kobieta”.

Dłużej: porównanie wielu badań wskazuje, że różnice między płciami są wynikiem wpływu kultury i otoczenia (gender), a z biologii wynika jedynie “empatia, orientacja i masturbacja”. Kobiety różnią się między sobą i dlatego trudno jest podać wspólne cechy, do których można by się odnieść. Dużo łatwiejsze i bardziej efektywne będzie odniesienie się do roli społecznej tej kobiety / dziewczyny i odniesienie się do sytuacji społecznej lub rodzinnej. Zamiast odgrywać kobietę, odegraj arystokratkę, wojowniczkę, córkę lub partnerkę. Jeśli bohaterka jest w przede wszystkim arystokratką, może nie mieć dużo praktycznych umiejętności, ale umie zarządzać ludźmi i jest przyzwyczajona do posłuchu.

Oczywiście panujące w danej społeczności / kraju / plemieniu zasady społeczne będą rozszerzały lub limitowały dostęp postaci do ról społecznych: czy to, co robi, jest czymś normalnym, czy wyjątkowym? jaka jest dynamika między płciami?, tak jak i oczekiwania otaczających ją osób: może i społecznie uważa się, że każda dobrze urodzona dama powinna dobrze jeździć konno, ale rodzice bohaterki zakazują jej tego, bojąc się o jej zdrowie i życie – jak to wpływa na to, co postać robi, i to, jak jest postrzegana. Dodatkową kwestią jest to, czy bohaterka respektuje zastane normy, utwierdza je, a może buntuje się przeciw nim?

Jeżeli chciałbyś grać kobiecą postacią i chcesz odegrać ją uczciwie i ciekawie, poproś swoje współgraczki, aby ci w tym pomogły. Poproś o zasugerowanie ci drobiazgów, które uwiarygodnią twoją postać, poproś, żeby zwróciły ci uwagę, gdy bohaterka zaczyna być zbyt stereotypowo. Z pewnością zyskasz na tym wsparciu.