… ale boicie się zapytać

MIT: Krasnoludzkich kobiet jest bardzo niewiele i można je spotkać jedynie w homogenicznych krasnoludzkich społecznościach.

FAKT: Krasnoludzice stanowią 48% ogółu krasnoludów. Dla osób z niekrasnoludzkich ras są trudne do rozpoznania z powodu niewielkiego dymorfizmu drugorzędnych cech płciowych i prawdopodobnie to jest przyczyną reprodukowania tego mitu. Krasnoludzkie kobiety, podobnie jak krasnoludy, mają bujne owłosienie na twarzy, choć ich włosy są nieco delikatniejsze i o bardziej intensywnej barwie. Mają niewielkie piersi, które powiększają się na czas ciąży i połogu (wtedy też tracą czasowo zarost), według krasnoludów można płeć odróżnić także po zapachu (twierdzą, że zapach kobiet jest mniej granitowy, a bardziej ametystowy – cokolwiek to znaczy), mają tak samo umięśnioną i krępą sylwetkę jak mężczyźni.

Ilustracja przedstawia fryzury ślubne krasnoludzic z Błękitnych Gór. W biżuterii widać wyraźne elfie wpływy

MIT: Krasnoludy rodzą się z kamieni.

FAKT: Krasnoludy tak jak wszystkie inne rasy rodzą się w wyniku stosunków płciowych. Jedną z przyczyn tak niskiej dzietności jest ich niewielki popęd płciowy, a rozpłód następuje głównie w wyniku nacisku społeczności klanowej i instytucji aranżowanych małżeństw (System klanowy i rodzinny u krasnoludów jest bardzo skomplikowany i nie podejmuję się opisania go w całości w tym krótkim artykule. Najważniejsze jest to, że najstarsze krasnoludy (Rada) z dwóch klanów dogadują się który klan i na jakich warunkach przejmie dziecko po narodzinach. Standardową ceną jest drogocenny kruszec, udzielenie wsparcia podczas wojny. Czasem dochodzi też do stałej konsolidacji dwóch rodzin. Częste są umowy między odległymi klanami w celu urozmaicenia puli genetycznej) zawieranych na czas ciąży i połogu (przeważnie pół roku do dwóch lat, dłuższe małżeństwa są sporadyczne i postrzegane jako coś nieco niestosownego). W tym czasie mąż z pomocą klanu opiekuje się małżonką i potomstwem, gdy dziecko jest w stanie przyjmować inny pokarm niż mleko matki, małżeństwo rozwiązuje się za porozumieniem stron. Oboje wracają do swojej wcześniejszej pracy, czy to wojaczki, czy kowalstwa.

MIT: Krasnoludy pożądają złota.

FAKT: Chociaż krasnoludy mają niewielkie libido, co prawdopodobnie jest jedną z przyczyn wymierania rasy, nie czerpią przyjemności seksualnej z posiadania złota. Prawdopodobnie to przekonanie powstało pod wpływem wulgarnych starokrasnoludzkich przyśpiewek sławiących wydobywanie złota. (Pieśni pochodzą z czasów, gdy krasnoludy nie były tak wojownicze jak obecnie. Przypuszcza się, że ta większa agresja ma związek z wyczerpaniem się pokładów złota w Górach Szarych).

Prawdą jest, że krasnoludy czerpią przyjemność podobną do seksualnej w wyniku wydzielania adrenaliny, a poważny ból mięśni (zakwasy), jak podczas długotrwałego wysiłku, np. kilkugodzinna bitwa, praca przy kowadle lub budowaniu fortyfikacji itd., może powodować satysfakcję seksualną (orgazm).

Ta specyficzna cecha jest przyczyną tego, że krasnoludy niemal bez przerwy prowadzą wojny – któż z nas nie zna pieśni o Rudobrodym Kragu, który zginął zabity przez ogry w jaskiniach pod Omszałymi Górami:

A u stóp jego pokotem stu wrogów
Słania się Krag na nogach
Krew tryska z jego ran
Ramiona mu omdlewają.

Niektóre klany wysyłają młode krasnoludy w świat, do krain zamieszkanych przez inne rasy, żeby się wyszalały (zgodnie z powiedzeniem „Młodość ma swoje prawa”). Niektóre młode krasnoludy, które są leniwe i nie lubią wysiłku fizycznego (spory skandal !), nie wracają do domu. W miastach trudnią się głównie paserstwem lub lichwą, magią, zostają naukowcami, studiują wiedzę, nieliczni żebrzą.

MIT: Krasnoludy w pieśniach sławią bohaterów wielu bitew.

FAKT: Większość krasnoludzkich pieśni o bohaterach, gdy weźmie się pod uwagę ich popęd związany z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, jest w zasadzie opiewaniem samej walki i podziwem, zazdrością wobec tych, którym udało się zginąć w chwilach największej przyjemności. jedynie młode krasnoludy z fascynacją opowiadają o każdej swojej potyczce, starsze i mądrzejsze krasnoludy uważają za coś niestosownego opowiadanie o byle bójce.

Co z tego wynika?

To, co opisałam powyżej, to nakładka na standardowe krasnoludy. Może to być wyjaśnienie, dlaczego krasnoludy są właśnie takie, i początek do ustalenia innych elementów krasnoludzkiej kultury. Sposoby wykorzystania:

  • Motywacja dla znanych z Warhammera Zabójców Trolli (tak, w tej koncepcji Gotrek jest erotomanem!).
  • Krasnoludy, które walczyły razem w kompanii najemniczej, są przyjaciółmi na śmierć i życie.
  • Młody krasnolud aż rwie się do ryzykownej walki.
  • Konflikt krasnoludzkich kamieniarzy z bankierami.
  • „Skąd się znacie?” „Mieliśmy razem dziecko”.
  • Konflikt między dwoma klanami o dziecko – niejasne zapisy umowy.
  • Młode krasnoludy zaczynają afiszować się z płcią (zaimki, stroje poszerzające ramiona, powiększające piersi itd.), co budzi zgorszenie starych krasnoludów.
  • Tylko drużynowy krasnolud wie, że wykidajłą w barze jest krasnoludzica.
  • Dwoje krasnoludów zakłada rodzinę na całe życie poza klanem, co budzi powszechne zdumienie.