25. Ponieważ zależy nam na komforcie każdego Uczestnika, wszyscy Uczestnicy, Organizatorzy i członkowie Obsługi Konwentu są zobowiązani do traktowania innych osób z szacunkiem. Osoby zachowujące się agresywnie, obraźliwie lub stwarzające zagrożenie dla czyjegoś życia, zdrowia, dóbr osobistych czy materialnych będą usuwane z terenu Konwentu bez zwrotu kosztów uczestnictwa. W szczególności naleganie na dalszy kontakt z kimś, kto prosił o zakończenie rozmowy, nie będzie tolerowane.

Co tu jest dobrego:

  • To w zasadzie pierwszy raz, gdy regulamin konwentu fantastyki jasno wyraża niezgodę na molestowanie i nękanie podczas konwentu (jeśli się mylę, wskaż mi! ucieszę się). To ważny sygnał.
  • Wyliczone są zachowania, które są niemile widziane, szczególnie fragment o “naleganiu na dalszy kontakt” – fajnie, że to podkreślono, skoro mamy taką kulturę, że coś takiego jest bagatelizowane.

Co nie jest takie fajne:

  • Regulamin nie precyzuje, do kogo należy się zwrócić, gdy nastąpi opisana w punkcie sytuacja. Bez procedur zapis jest martwy.
  • To dopiero 25. punkt. Wyżej są paragrafy dotyczące naklejania ogłoszeń (sic!) i wnoszenia broni.
  • Ten zapis nie jest dodatkowo podkreślony na stronie (a przydałoby się, skoro to zmiana od zeszłego roku) – trudno oczekiwać, że nękanie będzie zgłaszane, jeśli uczestniczki i uczestnicy nie będą wiedziały, że mogą je zgłosić. Podobnie trudno oczekiwać, że istnienie tego punktu uświadomi potencjalnym sprawcom (czyli: uczestnikom i uczestniczkom), że za to można wylecieć, skoro łatwo tego nowego punktu nie zauważyć.

Tak czy inaczej to krok w dobrym kierunku! Wierzę, że w kolejnych latach doczekamy się zasad postępowania w sytuacjach z nękaniem i molestowaniem (w tym seksualnym) z prawdziwego zdarzenia.